پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

چهارشنبه, 7 فروردين 1398
جشنواره


اطلاعیه ها

اطلاعیه شماره یک


جشنواره سراسری عکس شهر جهانی سفال

اولین جشنواره سراسری عکس لالجین شهر جهانی سفال

  آبان ماه 1397 -  November 2018 

 

مقدمه

به نام آفریدگار خاک و آب

پیدایش بشر بر روی خاک (که جزو عناصر اربعه یعنی آب، باد، خاک و آتش است)، هنری را در ترکیب آب و خاک و تفتیده شدن در آتش، در دست بشر دیروز به وسیله ای کاربردی تبدیل کرد که همانا سفال بود. قدمت این مصنوع بشر امروزی به زمانهای خیلی دور بر می­گردد که رد آن را در موزه­ها می­بینیم.

لالجین زمان طولانی را طی کرده­است کند تا مرکز ثقل سفال جهان باشد. آری اینجا لالجین است شهر جهانی سفال. امروز این شهر از برکت این چهار عنصر طبیعت، قطب سفال­گری ایران و جهان است.

اکنون بر آن شدیم این هنر را از قاب زیرکانه دوربین­های شما به تصویر بکشیم. هدف این جشنواره به رخ کشیدن هنر زیبای سفال­گری است. سفالی که در دستان جوانان و پیران امروز مایه فخر صنعت گردشگری داخلی است. لذا به رسم ادب دست یاری به سوی هنرمندان عکاس دراز کرده، از همه صاحبان هنر دعوت می­کنیم که در اولین جشنواره ملی لالجین پایتخت سفال جهان میزبان شما باشیم.

 

 

مراحل شرکت در جشنواره:

 1. مطالعه دقیق و کامل فراخوان و مقررات آن
 2. انتخاب تصاویر
 3. تغییر اندازه تصاویر با توجه به ثبت نام در سایت جشنواره
 4. آپلود یا ارسال تصاویر توسط ایمیل، واتساپ یا سروش

 

موضوعات:

جشنواره در چهار بخش برگزار مي­شود:

 

 1. موضوع کارگاه­های سفال­گری و هنر سفال به صورت رنگی یا تک رنگ (فقط تک رنگ/سیاه و سفید) به شکل تک عکس یا مجموعه ویژه عکاسان حرفه ای
 2. موضوع کارگاه­های سفال­گری و هنر سفال به صورت رنگی یا تک رنگ (فقط تک رنگ/سیاه و سفید) به شکل تک عکس یا مجموعه ویژه عکاسان آماتور
 3. عکاسی با تلفن همراه ویژه بخش مردمی
 4. موضوع کارگاه­های سفال­گری یا هنر سفال به صورت رنگی یا تک رنگ (فقط تک رنگ/سیاه و سفید) به شکل تک عکس یا مجموعه خاص گردشگران خارجی

تبصره:مجموعه تصاویر از 5 تا 7 عکس می تواند باشد.

 

الف : تعاریف فراخوان

 • تعريف برای عکس تک رنگ: یک عکس سیاه و سفید که شامل خاکستری کاملا تیره (سیاه) تا خاکستری کاملا روشن (سفید) و دامنه­ای از تن­های مختلف خاکستری است، یک عکس تک­رنگ محسوب می­شود.

یک عکس سیاه و سفید که به­جای تن­های خاکستری دارای تن­های یک رنگ دیگر باشد نیز عکس تک رنگ محسوب می­شود و می­توان آنرا در بخش سیاه و سفید شرکت داد، چنین عکسی را می­توان در کاتالوگ نمایشگاهی به صورت سیاه و سفید چاپ کرد. به بیان دیگر، یک عکس سیاه و سفید که بخشی از آن دارای تن یک رنگ دیگر باشد و یا با افزودن یک رنگ، به عکس رنگی (چند رنگ) تبدیل می­شود باید در بخش رنگی شرکت داده شود، چنین عکسی در کاتالوگ نمایشگاهی جشنواره باید بصورت رنگی چاپ شود.

 • از ارسال یک عکس هم به­شکل سیاه و سفید و همان عکس  به­شکل رنگی خودداری کنید. در صورت ارسال هر دو عکس از بخش مسابقه حذف خواهد شد.
 • در هر بخش می­توان پانزده فریم عکس  ارسال کرد. هر عکس را فقط در یک بخش می­توان شرکت داد. عکس­ها باید طبق تعاریف جشنواره که در انتهای فراخوان آمده، باشند.

 

ب: شرایط شرکت در جشنواره:

 

 1. ثبت نام:
 • شرکت در جشنواره برای تمام عکاسان، اعم از حرفه ای، آماتور و مردمی آزاد است.
 • ثبت نام: ارسال مشخصات فردی، یک قطعه عکس پرسنلی و نشانی محل سکونت به همراه تصاویر از طریق ایمیل، به آدرس first.photo.lalejin.2018@gmail.com  انجام گیرد.
 • در هنگام ثبت نام، صفحه کلید فارسی استفاده شود. از فیلتر شکن استفاده نکنید.
 • اندازه عکس ها:
 •  اندازه بزرگترین ضلع عکس 1400 پیکسل باشد. (یعنی عرض یا ارتفاع هیچ عکسی از 1400 پیکسل بیشتر نباشد) تصاویر را کوچک­تر هم ارسال نکنید زیرا در داوری کوچک­تر دیده شده و امتیاز کمتری اخذ می­کنند.
 • Quality تصاویر را به­صورتی انتخاب کنید که حجم هر عکس بیشتر از یک مگابایت نباشد. عکس ها باید با فرمت jpg ذخیره شوند. (لطفا اندازه و حجم تصاویر را قبل از ارسال بررسی کنید)
 • برای چاپ تصاویر منتخب در ابعاد نمایشگاهی، پس از پذیرش اثر با عکاس تماس گرفته خواهد شد تا فایل آن را در اندازه بزرگترین سایز عکاسی شده با دوربین ارسال کنند.

 عنوان عکس: عکس را نمی­توان با عناوین "بدون نام" ، "شماره فایل دیجیتال" (مثلا (DSC05121، "حروف خاص" )مانند: &، $، #) و یا عنوانی که فقط شماره باشد (مثلا 123245) ارایه کرد، زیرا این­گونه موارد، بدون عنوان محسوب شده و تصاویر بدون عنوان در جشنواره شرکت داده نمي شود. عناوین در داوری خوانده نمی شود و فقط برای شناسایی تصاویر می­باشد، به همین دلیل می­بایست تمام عکس­های خود را نامگذاری کنید. همچنین عنوان تصاویر باید کوتاه و ساده خود انتخاب شده نه عنوان­های پیچیده و ادبی!

 • داوری. در هر بخش، تصاویر هر شرکت کننده حداقل در چهار دور مختلف به داوران نشان داده خواهد شد. مدت زمانی که داوران یک عکس را می بینند با هم برابر بوده و تا پبش از مرحله انتخاب برندگان، داوران از رای یکدیگر اطلاعی ندارند. فقط در مرحله انتخاب برندگان است که داوران در مورد عکس ها با یکدیگر صحبت می کنند و رای گیری می شود. نظر هیات داوران قطعی است و اعتراضی پذیرفته نخواهد شد.
 • نام: هیچ اطلاعاتی از قبیل عنوان عکس، نام عکاس به داورها ارائه نمی شود. هیچ نوشته ای از قبیل عنوان عکس، نام عکاس در داخل عکس و یا به صورت واترمارک نباید باشد. عکس­هایی که در داخل آنها این قبیل اطلاعات باشد، از داوری حذف خواهند شد.
 • مطابقت با تعریف بخش: تصاویر هر بخش باید منطبق با موضوعات فراخوان که در ادامه آورده می شود باشد. درصورت نیاز می بایست فایل خام و بدون ویرایش عکس جهت بررسی مطابقت با تعریف به دبیرخانه ارائه شود. عکس­هایی که در چارچوب تعاریف ارائه شده نباشد از داوری حذف خواهد شد.
 1. تحقیقات اخلاقی: شرکت در هر جشنواره­ای، به این منزله است که شرکت کننده شرایط زیر را بدون استثنا و بدون حق اعتراض پذیرفته است:
 • مهم: در مورد عکاسی دیجیتال، توصیه می­کند که عکاسان بایستی فایل اصلی عکس همانگونه که توسط دوربین ثبت شده و بدون دستکاری است ذخیره کنند. در موارد مغایرت با قوانین جشنواره، در دسترس نبودن اطلاعات مهم می تواند منجر به تحریم عکاس شود. برگزارکننده جشنواره می تواند از عکاسی که تصاویر ارسالی­اش مشکوک به عدم انطباق با قوانین است، درخواست ارسال فایل اصلی (حاوی اطلاعات ضبط شده با دوربین و یا در صورت وجود فایل Raw) کنند. اگر عکاسی این فایل ها را ارائه نکند، ممکن است تحریم شود.
 1. اختلاف: در صورت وجود هرگونه اختلاف در مورد انطباق با شرایط فراخوان و یا موارد مرتبط با عکس ها (مانند دریافت، پذیرش، انطباق، نتایج کسب شده در داوری و جایزه)، تصمیم برگزارکننده و داوران در مورد پذیرفتن یا رد کردن عکس ها، تصمیم نهایی است. هرگونه تخلف و نقض شرایط فراخوان حتی اگر ناشی از عدم درک صحیح فراخوان نیز باشد، می­تواند به مراجع رسمی مختلف گزارش شود و نیز می تواند منجر به حذف عکس­های متخلف از این جشنواره و سایر جشنواره ها شود. تصمیم­گیری در مورد موارد پیش­بینی نشده برعهده برگزارکننده است. شرکت در جشنواره به منزله پذیرش شرایط جشنواره است.
 2. انطباق: اگر برگزارکننده با دلیل قانع کننده تشخیص دهد که عکسی با قوانین و فراخوان جشنواره، مطابق نیست، می تواند عکس را از جشنواره حذف کند. عکس ها باید در چارچوب قوانین کشور باشد.

o جشنواره با حسن نیت عکس­های ارسالی توسط هر نفر را مالک آن اثر می داند. در صورتی که خلاف این امر اثبات شود جشنواره وظیفه قانونی خود می داند که علاوه بر حذف در بخش مسابقه کلیه عایداتی که به عکاس داده بود در هر مقطع از جشنواره از وی سلب کند.

 

5.استفاده از عکس ها:

 • برگزارکننده مجاز به استفاده از تمام یا بخشی از عکس­های پذیرفته شده در انتشارات مربوط به جشنواره، اعم از کاتالوگ، سایت جشنواره و سایر موارد مرتبط با جشنواره است.

· با توجه به قوانین جشنواره پس از ثبت نام، امکان انصراف از شرکت در جشنواره وجود ندارد.

 • به کلیه شرکت‌کنندگانی که آثارشان به بخش نمایشگاه راه می‌یابد گواهی شرکت اهدا خواهد شد.

6. ارسال و مشاهده عکس ها

 •  ارسال عکس :

- ایمیل جشنواره به نشانی : first.photo.lalejin.2018@gmail.com

 •  مشاهده عکس :

- کانال واتس آپ جشنواره به نشانی @first_photo_lalejin2018

-  کانال سروش جشنواره با شناسه @first_photo_lalejin2018

- صفحه اینستاگرام جشنواره به نشانی @first_photo_lalejin2018

 

7. داوری : در هر بخش، عکس­های هر شرکت کننده حداقل در چهار دور مختلف به داوران نشان داده خواهد شد. مدت زمانی که داوران یک عکس را می بینند با هم برابر بوده و تا پبش از مرحله انتخاب برندگان، داوران از رای یکدیگر اطلاعی ندارند. فقط در مرحله انتخاب برندگان است که داوران در مورد عکس ها با یکدیگر صحبت می کنند و رای گیری می شود. نظر هیات داوران قطعی است و اعتراضی پذیرفته نخواهد شد.

 

 

 پ : جوایز و مشوق ها:

یک :

    بخش یک :

نفر اول: تندیس جشنواره ،دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ بیست و پنج میلیون ریال

نفر دوم: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ پانزده میلیون ریال

نفر سوم: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ ده میلیون ریال

    بخش دو :

نفر اول: تندیس جشنواره ،دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ پانزده میلیون ریال

نفر دوم: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ ده میلیون ریال

نفر سوم: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ هشت میلیون ریال

 

    بخش  سه :

نفر اول: تندیس جشنواره ،دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ ده میلیون ریال

نفر دوم: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ هفت میلیون ریال

نفر سوم: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ پنج میلیون ریال

بخش چهار :

نفر اول: تندیس جشنواره ،دیپلم افتخار و جایزه نقدی به معادل ده میلیون ریال ایران بن خرید سفال

نفر دوم: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ هفت میلیون ریال ایران بن خرید سفال

نفر سوم: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ پنج میلیون ریال ایران بن خرید سفال

 

 

دو : مشوق ها

الف : جشنواره هر عکسی که به بخش مسابقه راه پیدا کند به عنوان هدیه به عکاس مبلغ سیصد هزار ریال را به صاحب اثر به غیر از برگزیدگان اهدا می کنند.

ب : نفراول تا سوم هر بخش، یک روز میهمان ویژه جشنواره بوده که ضمن اسکان و پذیرایی می توانند در کارگاه­های منتخب سفال­گری به شکل ویژه عکاسی کنند.

 

 

ت : تقویم جشنواره:

 • آغاز ثبت نام و دریافت عکس ها: 
 • آخرین مهلت ثبت نام و دریافت عکس ها: 1397/7/25
 • داوری: 1397/7/28
 • اعلام نتایج: 1397/8/1
 • اهدا جوایز : آبان ماه 1397

 

ث : دبیر و داوران

دبیر جشنواره: حمید محبی مجید (شهردار لالجین)

مدیر اجرایی جشنواره: مجید مرادی

مسئول دبیرخانه : محمد شهسواری 

روابط عمومی: فاطمه قربانی پیمان مناسبی

هیئت داوران : مطابقا اعلام می شود

 آدرس دبیرخانه : همدان، لالجین، ابتدای بلوار آیت الله خامنه ای        تلفن : 09187212252

ج : اعلام نتایج:

نتایج جشنواره به ایمیل شرکت کنندگان ارسال خواهد شد. شرکت کنندگان باید در فرم ثبت نام یک ایمیل صحیح ثبت کرده و مطمئن شوند که در تنظیمات، آدرس ایمیل lalejinphoto2018@gmail.com به عنوان غیر اسپم تنظیم شده باشد. 

 


ما را دنبال کنید

 

 


ثبت نام

 

ثبت نام از طریق آدرس پست الکترونیکی

first.photo.lalejin.2018@gmail.com 

انجام می شود.


حامیان جشنواره


DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0