پنج‌شنبه, 30 خرداد 1398
عنوان : عضویت 9 شهر مراكز شهرستان های استان  همدان در كمپین شهرهای تاب آور جهان
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۱۱/۰۱ 
ساعت : ۱۱:۱۰:۵۱

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

9 شهر مراکز شهرستان های استان  همدان در مراسمی در لالجین به عضویت کمپین شهرهای تاب آور جهان پیوستند.

شهرداران شهرهای همدان، ملایر، اسدآباد، بهار، فامنین،نهاوند، رزن، کبودرآهنگ و لالجین با امضا گواهی به عضویت شهرهای تاب آور جهان پیوستند.

در این مراسم مدیر کل دفتر امور شهری استانداری همدان گفت: شهرهای ما در معرض مخاطرات طبیعی از قبیل سیل، زلزله طوفان و..قرار دارند که وظیفه ما را در برنامه ریزی وسیاستگذاری و پیشگیری از بحران ومقابله با معضلات وهمچنین تاب آور بودن شهرها سنگین می کند.

جعفری افزود: در حوزه مدیریت بحران و بحث آموزش شهرداران می بایست به موضوع پیشگیری از بحران توجه ویژه نمود و ویژگی و شاخص های شهرهای تاب آور را مدنظر قرار داد.

مدیر کل مدیریت بحران استان نیز در این مراسم گفت: حوادث وسوانح در جوامع شهری وروستایی تاثیرات فراوانی بر جامعه می گذارد ودر بحث اطلاع رسانی باید افکار عمومی در جهت صحیح هدایت شود. لذا در این راستا نیاز است مردم جامعه آگاهی و اطلاعات لازم را کسب کنند.

طالبی افزود: در دنیا 43 مخاطره طبیعی ثبت شده است که در ایران 33 نوع از این مخاطرات اتفاق می افتد و پدیده ریز گرد، فروچاله ها در استان در سالهای اخیر متاسفانه شکل گرفته است که تاثیرات روانی منفی بر روی جامعه می گذرد که در بحث تاب آوری می بایست اثرات روانی حوادث بر جامعه کاهش یابد.

نماینده شهرهای تاب اور جهان در ایران نیز گفت: این کمپین در سال 2010 در داووس ایجاد شد وهم اکنون 4250 شهر عضو آن هستند.

بطحایی در خصوص روند عضویت شهرداران  در پویش تاب آور سازی شهرهای جهان و اقداماتی که شهرداران پس از عضویت در این پویش باید داشته باشند اشاره کرد وگفت: ساماندهی برای تاب آوری بحران، شناسایی، درک و استفاده از سناریوهای خطر پذیری حال و آینده، تقویت ظرفیت مالی برای تاب آوری و تبادل تجربیات بین شهرداران عضو را از اهداف این پوییش دانست.


گفتنی است این پویش در راستای مدیریت خطر پذیری های محلی، خطرپذیری شهری و تاب آوری تعریف شده است.

تاب آوری، توانایی یک سامانه، جامعه یا اجتماع در معرض مخاطره برای مقاومت، جذب، جایگزینی، انطباق، تبدیل و بهبودی از تبعات یک مخاطره در یک زمان موثر وکار آمد، از جمله از طریق حفظ و باز سازی سازه های ساختارهای اساسی و عملکرد آن ها از طریق مدیریت خطر پذیری است. پویش از تعهد دولت محلی برای ایجاد تاب آوری در برابر مخاطرات طبیعی و همچنین از دولت های ملی برای تقویت بیشتر ظرفیت ها به موازات سطح محلی حمایت می کند.

در پایان این مراسم گواهی های عضویت شهرها در این کمپین به شهرداران اعطا گردید.


تعداد بازدید : 71

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0