شنبه, 31 فروردين 1398
عنوان : آیین رونمایی و آغاز به كار دبیرخانه اولین جشنواره سراسری عكس لالجین
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۵/۲۴ 
ساعت : ۸:۵۷:۳۳

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

آیین رونمایی و آغاز به کار دبیرخانه اولین جشنواره سراسری عکس لالجین برگزار شد.

در این مراسم ابتدا نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی گفت: برای همه ما، مشارکت در طراحی و برنامه ریزی و اجرای موضوعات کمک کننده به تحقق اقتصاد مقاومتی، به یک امر مهم و اساسی تبدیل شود. 

محمدعلی پورمختار افزود: به همت دولت و تلاشهای جدی و صدها ساله هنرمندان و سفالگران، لالجین به شهر جهانی تبدیل شد و این رویکرد در مقابل شهرهای مدعی و بزرگی بود که برنامه ریزی قوی و جدی استانداری همدان و میراث فرهنگی موجب انتخاب شد و بعد از انتخاب باید زیرساخت های خوبی ایجاد کنیم و تغییرات محسوسی را شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه از مصوبه جهانی شدن لالجین بیش از دو سال است که می گذرد، گفت: همگان باید از این موقعیت بدست آمده دفاع کنند زیرا اگر زیرساختها را مانند شرایط شهر جهانی آماده نکنیم و شرایط را به شهر جهانی نرسانیم از دست خواهد رفت. 

وی با اشاره به تشکیل دبیرخانه شهر جهانی سفال گفت: امروز پوستری از جشنواره و مسابقه عکاسی با هدف شناساندن لالجین به ایرانیان و جهانیان رونمایی می شود زیرا آنچه در سایت های گردشگری پس از معرفی لالجین به عنوان شهر جهانی مطرح است، تنها عکس های محدودی است و با برگزاری جشنواره عکس های تبلیغاتی، هنری، اثرگذار و ماندگار خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: طرح جامع و بسته کاملی برای جهانی شدن لالجین تهیه خواهد شد که متولی این طرح سازمان برنامه و بودجه است و نباید نسخه ای پیچیده شود که قابلیت اجرایی نداشته باشد.

در ادامه شهردار لالجین گفت: جشنواره سراسری عکس لالجین که امروز کلید خورد در 4 بخش عکاسان حرفه ای، عکاسان آماتور، بخش مردمی و بخش ویژه گردشگران خارجی با اعتبار 50 میلیون تومان اجرا و اختتامیه این جشنواره در آبان ماه برگزار و به برگزیدگان جوایزی اهدا خواهد شد.

حمید محبی اضافه کرد: در راستای رویدار 2018 اقدامات خوبی توسط شهرداری لالجین صوت گرفته و طراحی المان میادین صنایع دستی و امام (ره) به شهرداری رسید.

شهردار لالجین از پیگیری پیشنهاد خواهرخواندگی لالجین و شهر سفال ایزنیک ترکیه خبر داد و گفت: پیگیر پیشنهاد خواهرخواندگی لالجین و شهر سفال ایزنیک ترکیه هستیم و برنامه های خوبی را برای لالجین تدارک دیده ایم.

وی به استقبال مردم و اجرای برنامه تلویزیونی شب های آمادای که بصورت پخش زنده از شبکه استانی همدان پخش شد، اشاره کرد و گفت: این برنامه اواخر تیرماه در بوستان سفال اجرا شد که مورد استقبال قرار گرفت.

سپس فرماندار بهار گفت: با توجه به دو رویداد بزرگ در استان که در شهریورماه گردهمایی نمایندگان کشورهای آسیایی در حوزه گردشگری و در آبان ماه اجلاسیه جهانی را خواهیم داشت و این دو رویداد می‌تواند فرصت بی‌بدیلی برای شناسایی ظرفیت‌های استان همدان و شهر لالجین به جهانیان باشد و امیدواریم شهر لالجین در متن این اتفاقات دیده شود و در حاشیه واقع نشود.

وی با تاکید بر تهیه طرح جامع توسعه لالجین، گفت: در زمینه های اقتصادی، سیاسی، بازاریابی و توسعه شهر باید برنامه جامعی تدوین شود و برای این منظور جلسه ای در حوزه صنعت سفال با حضور صاحبنظران در فرمانداری بهار تشکیل خواهد شد و برگزاری جلسات متعدد و با دقت، با تامین اعتبار از سوی سازمان برنامه ریزی صورت خواهد پذیرفت تا سند جامع توسعه لالجین نوشته شود.

سپس قاسمی معاون اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان گفت: تلاش در جهت افزایش رویکرد توانمندی صنعتگران و ارتقای جایگاه سفالگران از اهداف این مراسم است. 

وی افزود: یکی از مباحث ویژه ای که توسط اداره کل میراث فرهنگی استان در برنامه های امسال در رویداد بزرگ همدان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی پیگیری خواهد شد و در برنامه اصلی گنجانده شده، برنامه شناساندن لالجین و مطرح کردن جایگاه سفال در سطح ملی و بین المللی است. 

وی با تاکید بر حمایت از تولیدات داخلی اظهار داشت: نمایشگاه صنایع دستی در 30 مردادماه در سالن بین المللی همدان گشایش می یابد و غرفه ای برای معرفی محصولات شهر جهانی سفال درنظر گرفته شده است که امیدواریم با استقبال مواجه شود.

در پایان از پوستر رسمی اولین جشنواره سراسری عکس لالجین رونمایی و دبیرخانه این رویداد آغاز به کار کرد.


تعداد بازدید : 180

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0